تولید داده های تصادفی در spss

پژوهشکده مجازی آمار - تولید داده های تصادفی در spss

تولید داده های تصادفی در  spss

می دانیم که در صورتی می توان نتایج به دست آمده از یک نمونه را به جامعه نسبت داد که نمونه مورد نظر نمونه کاملاً تصادفی باشد یعنی تمام اعضای نمونه از روی شانس و تصادف انتخاب شده باشند ، بنابراین اصل تصادفی بودن داده ها در بسیاری از آزمون های آماری شرط پیشفرض می باشد . گاهی نمونه ای در دسترس نداریم و نیاز داریم تا از توزیعی خاص ( مثلا  توزیع نرمال ) داده های تصادفی  یا در واقع یک نمونه تصادفی ایجاد کنیم .

نرم افزار spss این امکان را به ما می دهد تا بتوانیم به تعداد دلخواه N داده تصادفی ( یک نمونه تصادفی N تایی ) تولید کنیم . برای ایجاد داده های تصادفی در spss مسیر زیر را دنبال کنید :

Transform / Compute Variable

پژوهشکده مجازی آمار - تولید داده های تصادفی در spss

پس از اجرای فرمان فوق کادر محاوره زیر باز می شود :

پژوهشکده مجازی آمار - کادر محاوره تولید داده های تصادفی

در کادر محاوره باز شده در کادر Target Variable  که در گوشه سمت چپ بالای کادر محاوره نام دلخواه برای ستون حاوی داده های  تصادفی که می خواهید ایجاد کنید وارد کنید . در کادر Function Group  لیستی از توابع موجود نمایش داده می شود از این لیست Random Numbers  را انتخاب کنید . سپس در کادر Functions and Special Variables  گزینه Rv.Normal  را انتخاب کنید ( می خواهیم داده تصادفی نرمال ایجاد کنیم ) بسته به توزیع انتخابی می توانید گزینه مربوط به تابع انتخابی را برگزینید .

با انتخاب توزیع مورد نظر ، تابع توزیع به کادر زیر صفحه کلید اعداد منتقل می شود اکنون با استفاده از فلش رو به بالا این تابع را به کادر Numeric Expression  انتقال دهید و به جای دو علامت سوال به ترتیب از چپ به راست میانگین و انحراف معیار موردنظر را وارد کنید و در نهایت  Ok را کلیک کنید تا متغیرهای تصادفی تولید شده را در صفحه  Data View  ملاحظه کنید .

 

پژوهشکده مجازی آمار - تولید داده های تصادفی از توزیع نرمال

 

لینک کوتاه شده محتوی: https://digitdata.ir/node/69

مقالات مرتبط

پژوهشکده مجازی آمار - تولید داده های تصادفی در R
تولید اعداد تصادفی در R  گاهی نیاز داریم یک نمونه تصادفی ( اعداد تصادفی ) از یک توزیع خاص تولید کنیم . در این مقاله شیوه تولید داده های تصادفی در سه توزیع یکنواخت ، نرمال و پواسن را شرح می... ادامه مقاله

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.