آزمون تصادفی بودن Run test Minitab

پژوهشکده مجازی آمار - آزمون تصادفی در مینی تب run test minitab

آزمون تصادفی بودن در مینی تب Minitab

 در صورتی می توان نتایج به دست آمده از یک نمونه را به جامعه نسبت داد که نمونه مورد نظر نمونه کاملاً تصادفی باشد . فرض کنید یک تاس را به دفعات پرتاب کنیم و هر بار عدد ظاهر شده را ثبت کنیم و یا جنسیت نوزادان متولد شده در یک بیمارستان را در یک بازه زمانی مثلاً یک ماهه ثبت کنیم و یا سکه را چند بار پی‌درپی پرتاب و نتیجه را ثبت کنیم ، در این مثال ها داده های گردآوری شده نمونه تصادفی را تشکیل خواهند داد . از آزمون تصادفی بودن زمانی استفاده می کنیم که می خواهیم تصادفی بودن توالی مقادیر متغیر ها را بسنجیم در واقع می‌خواهیم تصادفی بود نسبت رخدادها را بیازماییم آزمون تصادفی بودن را اجرا می کنیم . آزمون تصادفی بودن (Run Tes  )  مقادیر نمونه مورد نظر را با یک مقدار معلوم مقایسه می‌کند ، مقادیر کوچکتر و بزرگتر از مقدار معلوم مورد نظر تغییر از حالت به حالتی دیگر می‌باشد ( مثلا تغییر علامت ) که اصطلاحاً دور نامیده می‌شود ، را تشکیل می‌دهند . به طور مثال دنباله ای از علامت های مثبت و منفی را در نظر بگیرید

- - + + - - + - - - + + + - + -

در این دنباله تعداد دوره‌ها ۸ می باشد در صورتی که تعداد دورها خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد داده های مورد نظر تصادفی نخواهند بود .  فرضیه‌های آزمون تصادفی بودند به صورت زیر می باشند :

 

قبلا آزمون تصادفی بودن در spss را با یک مثال شرح دادیم . اکنون از همان مثال برای  اجرای آزمون تصادفی بودن (Run Tes  )  در Minitab استفاده می کنیم :

فرض کنید در مورد کیفیت خدمات یک موسسه مشاوره نظر 20 نفر از استفاده کنندگان خدمات را جویا شده و از آنها خواسته ایم به میزان کیفیت خدمات از1  تا 3 امتیاز دهند و نتایج را در جدول زیر ثبت کردیم می‌خواهیم بیازماییم آیا نتایج ثبت شده به صورت تصادفی هستند یا خیر؟

مطابق با تصویر در برگه Worksheet برنامه Minitab داده ها را به ترتیب در ستون C1  ثبت می‌کنیم ، دقت کنید ترتیب وارد کردن داده ها تغییر نکند زیرا در نتیجه آزمون تأثیر منفی خواهد داشت .

 

پژوهشکده مجازی آمار - آزمون تصادفی minitab

ما می‌خواهیم بدانیم نحوه انتخاب افراد در نظرخواهی به صورت تصادفی بوده است و یا به صورت گزینشی ؟ برای این منظور آزمون تصادفی بودن را اجرا می‌کنیم . جهت اجرای آزمون تصادفی بودن مسیر زیر را دنبال کنید :

Stat/ Nonparametrics / Run test…

 

پژوهشکده مجازی آمار - مسیر اجرای فرمان آزمون تصادفی minitab

پس از اجرای فرمان فوق کادر محاوره Run Tes  باز می‌شود :

 

 

پژوهشکده مجازی آمار - کادر محاوره آزمون تصادفی minitab

 

در کادر محاوره باز شده متغیرها را به کادر Variables  وارد کنید و در قسمت Above and beiow the mean  را تیک بزنید تا مینی تب آزمون تصادفی بودن را با توجه به مقدار میانگین اجرا کند .   سپس ok را بزنید تا نتایج آزمون به صورت خروجی زیر نمایش داده شوند  :

پژوهشکده مجازی آمار - خروجی آزمون تصادفی minitab

در قسمت Number of observations مقدار میانگین برابر با  1.95 و تعداد داده های بزرگتر و کوچکتر از مقدار میانگین نمایش داده می شوند . در قسمت Test  فرض صفر و فرض مقابل ، مقادیر مشاهده شده و مقادیر مورد انتظار و سطح معنی داری آزمون تصادفی بودن محاسبه و نمایش داده شده اند . با توجه به سطح معنی داری محاسبه شده که  می باشد بنابراین فرض تصادفی بودن داده ها پذیرفته می شود .

 

 

 

لینک کوتاه شده محتوی: https://digitdata.ir/node/82

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.